Evde Bakım Ücreti İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0

11908160_713592418771876_1395947348_nEvde Bakim Ücreti bakıma muhtaç ve geliri düşük olan engelli raporu olan kişilerin bakımlarının yapılması için devlet tarafından aylık ödenen bir ücrettir. Engeli olan ve bakıma muhtaç kişinin bakımının yapılabilmesi için verilen yardımdır.

 

Evde bakım aylığına hak kazanmak için 3 şart aranmaktadır:

  1. Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu;
  • Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir. Ağır engelli, günlük hayatını başkasının yardımı olmadan devam edemeyeceğine sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri belirtir.
  1. Bakıma muhtaçlık kriterinin olması;
  • Yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.
  1. Gelir kriterlerinin uygun olması
  • Engellinin bulunduğu hanedeki tüm yaşayanların kişi başı geliri net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir, bu tutar 2015 2. Yarisi için 606,95 TL dir.
  • Kişi başı gelirin tespiti için bakmakla yükümlü engelli olduğu hanede sürekli ikamet eden kişilerin her ne ad altında olursa olsun gelirleri toplanır ve hanede yaşayan kişi sayısına bölünür.

 

“Yeni uygulamaya göre başka kurumlardan yardım alan, emekli maaşı alan, üzerine kayıtlı ev, arsa olan kişiler evde bakım parası alamayacak”

Bu 3 şartı uygunsa evde bakım parası için ikamet ettiğiniz yerde varsa Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğüne yoksa İl Müdürlüğüne engellinin yakını tarafından müracaat edilir.

Bu evraklar dışında Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüğünde oluşturulan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti ev ziyareti yapar ve engellinin muhtaçlık durumunu yerinde inceleyip rapor hazırlar. Tüm incelemeler sonucunda şartları yerine getirdiği tespit edilen engelli için evde bakım ücreti bağlanır.

 

Bakım ücreti bakım hizmetinin verilmesini takip eden ay içinde il müdürlüğü tarafından engelliye bakan yakınına ödenir. Bu ücret 2015 senesinin 2. yarısı için 793,08 TL olarak belirlenmiştir.

 

kaynak: https://serebralpalsi.wordpress.com/…/evde-bakim-maasi-kim…/

http://alo144.aile.gov.tr/Sss.aspx

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply