Malulen Emeklilik İle Bilinmesi Gerekenler

0
  • Kanser hastaları da malullük için en az 10 yıl sigortalılık ve 5 yıl prim ödeme koşullarına tabidir.

11912906_713598565437928_1857975159_nSORU:Bir yazınızı okudum ve size bir soru sormak istiyorum. Araştırdığım bazı yazılarda kanser tanısı konulduğunda kişinin koşulsuz malul sayıldığını 18 ay malul olduğunu ve tedavi bitinceye kadar devam ettiğini, tedavi olumlu sonuçlanırsa da malul aylığının kesildiğini okudum. Bu durumda 10 yıl sigortalı ve 5 yıl prim ödeme şartı yok mudur? Malul aylığı bağlanması için kanser tanısı konulması yeterli midir yoksa her halukarda 10 yıl sigortalı ve 5 yıl prim ödemiş olmak da gerekir mi? Ben yaklaşık 6 aydır kanser tedavisi oluyorum, tedavim bitene kadar aylık bağlanma durumum olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim… (Murat Şimşek)

CEVAP:Kanser hastaları da malullük için en az 10 yıl sigortalılık ve 5 yıl prim ödeme koşullarına tabidir. Başka birisinin bakımına muhtaç olduğu tespit edilen kişiler için 10 yıldır sigortalılık şartı aranmaz. Kanser hastalarının çalışma güçlerini en az yüzde 60 kaybettiklerine dair raporlarında teşhis yeterlidir. Yani kanser teşhisi almış kişilerin çalışma güçlerindeki kayıp hesaplaması yapılmaz ve teşhis çalışma gücünün kaybı için yeterli sayılır. Bunun dışında ayrıca hesaplama yapılmasına gerek duyulmaz. Kanser türüne göre toplam 18 veya 24 ay malullük hakkı tanınması söz konusudur. Malullük durumu bu süre sonunda devam ediyorsa malullük uzar. Fakat kanser hastalarının malul sayılabilmesi için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Prim ödeme koşullarını yerine getiriyorsanız malullük aylığı bağlanabilir. Aksi taktirde aylık bağlanması mümkün değildir.

 

Kaynak : Akşam Gazetesi / Okan Güray Bülbül

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply