Akciğer Kanseri / Tedaviye Hazırlık / Çeviri Esra Kral

0

images

Tedaviye Hazırlık

Bu kadar sene sigara içtikten sonra ne bekliyordum ki? Gerçekten de tedaviyi hak etmiyorum. Sanırım sadece doktor ne derse onu yapacağım.

Sigara içen kişilere akciğer kanseri teşhisi konulduğunda, bazan kişiler bunun kendi suçları olduğuna inanırlar ve akciğer kanseri suçluluğu ve utancına kapılırlar. Bu da kanser tedavilerini, hatta tedaviye devam etmekteki kararlarını bile etkileyebilir. Eğer sizde bu şekilde hissediyorsanız, bu şekilde hissetmenizin üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bir sürü kaynak var.
Öneri : Hasta olan kişinin düşüncesini, akciğer kanserinin sağlıksız bir alışkanlık sebebiyle olan bir ceza değil, rastgele, hiç sigara içmeyenlerin ya da sigarayı bırakmış olanlar gibi,sigara içenlerin de yakalanabileceği bir hastalık olduğu şeklinde değiştirmek hastaya yardımcı olabilir. Sigara kullanmak kesinlikle akciğer kanserine yakalanma riskini arttıracaktır, ama bütün sigara içenler akciğer kanserine yakalanmaz ve bu hastalığın tek sebebi de sigara değildir. Profesyonel bir danışman, sosyal görevli, terapist, psikolog ya da diğer akıl sağlığı uzmanları bu konuyla ilgili suçluluk ya da utanç gibi hislerin aşılmasına yardımcı olabilir ve daha da önemlisi hastanın ihtiyacı olan tedaviyi alması için gerekli desteği verebilir.

Tedaviye Hazırlık

İkinci bir görüş almamın, akciğer kanserim için en iyi tedaviyi bulmama yardımcı olacağını duydum, ama doktorumun bana kızmasından korkuyorum.

Akciğer kanseri tanısı yeni konulmuş hastaların bir ikinci görüş daha alması desteklenir. Bunu yapmak çoğunlukla hastanın, hali hazırdaki doktorunun kendisi hakkında “vefasız” diye düşünür mü diye endişelenmesine sebep olur. İkinci bir görüş almanın her türlü hakkınız olduğunu unutmayın.
Öneri : Doktorlar ikinci görüş alınması durumuna oldukça alışıktır. Belki sizin doktorunuz da başka hastalara ikinci görüş bildiriyordur. Doktorunuzla ikinci bir görüş alma konusunu rahatlıkla konuşuyor olmalısınız ve ikinci bir görüş alabilmek için, gerekli olan tüm kayıtların fotokopilerini doktorunuzdan almalısınız. İkinci görüş sonucu, sıklıkla hali hazırda verilmiş olan tedavi planının uygulanması konusunda fikir birliğiyle sonuçlanır ve bazı ek tedavi alternatiflerini de içerebilir. Nadir durumlarda, eğer doktorunuz ikinci bir görüş almanız konusunda nedensiz bir şekilde olumsuz davranıyorsa, doktorunuzun akciğer kanserinizle ilgili en iyi tedaviyi almanızla gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini düşünmek isteyebilir ve doktor değiştirme olasılıklarınızı araştırabilirsiniz.

 

Çeviri Esra Kral
Kaynak: www.lungcancerinfo.comwww.lungcancerinfo.com
Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Comments are closed.