Mama Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı / Uzman Diyetisyen Dilşat Baş

0

Soru? Mama takviyesine ne zaman başlanmalı? Yani mama takviyeleri ne zaman başlamalı hangi aşamalarda alınması gerekiyor?

Bu sorunun ne yazık ki tek bir yanıtı yok. Bireysel farklılıklar ve tedavi sürecinde yaşanan yan etkiler her hasta için tıbbi beslenme destek ürünü (mama takviyesi) kullanım zamanını değiştirmektedir.Bazı hastalarımızın hiç ihtiyacı olmazken bazı hastalarımıza tanı anında beslenme desteği başlamamız gerekebilir.
Son 6 ayda %10, son 3 ayda % 5 ağırlık kaybı olan ve iştahsızlığı devam eden veya başka bir beslenme güçlüğü olan(ör;yeme yutma güçlüğü,bulantı ve eşlik eden kusma,şiddetli ishal vb) hastalarımız için öncelikle kişiye özgü sağlıklı beslenme planı oluşturuyoruz. Ancak sağlıklı beslenme planını hastamız uygulayamıyor veya verilen yiyecekleri tüketemiyorsa enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayamayacak( malnütrisyon) ve ağırlık kaybı devam edecektir. Eğer beslenme desteğini başlatmazsak kas kaybınında eşlik edeceği bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz( kaşeksi) Bu tablo oluşmadan uygun olan en erken dönemde hastamızın beslenme güçlüğü göz önünde bulundurularak ona uygun çeşit ve miktarda beslenme desteği( mama takviyesi) verilmesi son derece önemlidir.
Unutulmamalıdır ki; Malnütrisyon ve kaşeksi başlamadan uygun beslenme desteğini başlatmak ve sağlıklı vücut ağırlığını korumak tedavinizin başarısını pozitif etkilemektedir.

Sevgilerimle.

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply