Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Kendimi neden bu kadar yorgun hissediyorum ? Enerjimi arttırmak için ne yiyebilirim ? Tedavim yüzünden hala gıdaları sindirirken problem yaşıyorum. Yüksek kalorili beslenme destek içecekleri yanı sıra yiyebileceğim bir şey var mı ?)

0

Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

 

red_energy_gym

· Kendimi neden bu kadar yorgun hissediyorum ? Enerjimi arttırmak için ne yiyebilirim ?

Yorgunluk kanser hastalarında görülen en sık semptomlardan biridir ve araştırmacılar bunun sebebini halen tam olarak anlayabilmiş değiller. Beslenmedeki değişiklikler yorgunluğu etkileyebilir, ve hatta yorgun hissetmek bazen sağlıklı yemeyi güç hale getirebilir. Bu konuyu doktorunuza danışmalısınız.

Bu arada, iyi bir sağlık için beslenin. Sağlıklı kiloyu koruyabileceğiniz kaloriyi içeren ve artan beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayan bitkisel bazlı beslenmeye dayanan bir diyet idealdir.  Protein (hayvansal ya da bitkisel) ya da tam tahıllı gıdalar işlenmiş karbonhidratlardan daha iyi enerji sağlarlar.

Ayrıca bolca sıvı almalısınız. Susuzluk yorgunluğu arttırır. Günde en az 8 bardak sıvı içtiğinizden emin olun. Eğer çok fazla kilo alıyorsanız, çoğunlukla su için; eğer istemeden kilo kaybediyorsanız süt ya da meyve suyu gibi kalori içeren sıvılar da için.

Egzersiz, özellikle hafif-orta şiddette bir yürüme programı, yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Fiziksel aktiviteye ne zaman başlayabileceğiniz ve ne kadar aktivite yapabileceğiniz konusunda doktorunuz size rehberlik edebilir.

·  Tedavim yüzünden hala gıdaları sindirirken problem yaşıyorum. Yüksek kalorili beslenme destek içecekleri yanı sıra yiyebileceğim bir şey var mı ?

Gıda toleransı bireysel bir konudur. Bazı kanser hastaları bulantı, ishal, kabızlık, şişkinlik gibi gastrointestinal semptomlar yaşayabilir, diğer hastalarda bunlardan hiç biri olmayabilir. Laktoz intoleransı kanser hastalarında sık görülür, bu nedenle süt ve süt ürünlerinden sakınmak yararlı olabilir.

Tam tahıllı ekmek ya da kahvaltılık gevrek gibi yüksek lifli gıdalar bazı kanserli hastalar için sindirim sıkıntısına yol açabilir. Düşük lifli yumuşak gıdalar rahatlatıcı olabilir.

Onkolog doktorunuz, hemşireniz ve diyetisyeninizden alacağınız danışmanlık hangi gıdaların size daha az sindirim rahatsızlığı verebileceğini ve sakınmanız gereken gıdaları belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir gıda ve semptom günlüğü tutmak hangi gıdayı rahatlıkla yiyebileceğinizi ve hangi gıdadan sakınmanız gerektiğini belirlemenizi sağlayabilir. Ayrıca, diğer gıdaları yavaş yavaş diyetinize eklemek hangi gıdalara tolerans gösterebildiğinizi anlamına yardımcı olabilir.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply