Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Soya beni meme kanserinden korur mu ya da zararlı mıdır ? Antioksidanlar ve diğer takviyeleri almalı mıyım ?)

0

Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

antioksidan_494747

 

· Soya beni meme kanserinden korur mu ya da zararlı mıdır ?

 

Soyalı gıdaların meme kanseri hastalarına faydalı olduğu konusunda ikna edici bir kanıt yoktur. Fakat insanlarda yapılan çalışmalar açık ve net bir şekilde göstermektedir ki günde üç kereye kadar soyalı gıdalar yemek nüks ya da ölüm riskini arttırmamaktadır. Eğer soya sütü ya da soya eti gibi soyalı gıdalardan hoşlanıyorsanız, bitkisel bazlı diyetinize bu gıdaları ekleyebilirsiniz.
Soya proteini takviyeleri veya izoflavonlar konusunda yeterince araştırma olmadığı için tavsiye edilmemektedir.

 

 

· Antioksidanlar ya da diğer takviyeleri almalı mıyım ?

Eğer halen kanser tedavisi alıyorsanız takviye alıp almayacağınızı doktorunuza danışın. Çok sayıda güncel populasyon çalışmaları antioksidan takviyelerinin kanser tedavisi ile etkileşebileceğini göstermektedir ancak bu bulgular yeterince ikna edici değildir. Teorik olarak, antioksidan takviyeleri sağlıklı hücreleri kanserden koruduğu mekanizmaları tedavi sırasında kanserli hücreleri korumak için de kullanabilir.

Eğer kanser tedaviniz tamamlandıysa, takviyelerin yeterli ve sağlıklı bir diyetin yerini tutmayacağını bilmelisiniz. Çoğu kişi günlük alınması gereken vitamin ve minerallerin %100’ünü sağlayan vitamin takviyelerinden fayda görebilir.

Ancak sadece bu takviyeleri alırsanız sebze ve meyvelerden oluşan bol çeşitli bitkisel gıdalar yiyerek elde edeceğiniz koruyucu faydalı etkileri elde edemezsiniz.  Araştırmacılar henüz meyve ve sebzelerdeki tüm fitokimyasalları tanımlayamadılar, ve çalışmalar göstermektedir ki gıdalardaki fitokimyasallar kanserden korunma ve diğer sağlık yararlarında birlikte çalışmaktalar. Ek olarak, dengeli bir diyet sağlıklı olabilmek için yeterince lif, protein ve esansiyel yağ asidi sağlar.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply