Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Düşük yağlı bir diyetle mi beslenmeliyim ? Vejeteryan olmalı mıyım ?)

0

dogal_gebelik8Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

· Düşük yağlı bir diyetle mi beslenmeliyim ?

Diyetle alınması gereken ideal yağ miktarı kişiye göre değişir. Tedavi sırasınca, vücudunuzun kaldırabileceği sağlıklı gıdalar yemeye odaklanmalısınız. Bazı tip kanserler ve tedavileri diyetle alınan yağın sindiriminde problemlere yol açarak ishale yol açabilir, bu ishal de diyette alınan yağın azaltılması ile düzelebilir. Bununla birlikte diğer kişiler, yeterince kalori almakta güçlük çeker, eğer yağ sindiriminde herhangi bir problem yoksa diyette alınan yağlar konsantre kalori alımı için önemli bir kaynak sağlayabilir.

Diyetle alınan yağ kanser riski açısından majör bir risk oluşturduğu söylenmesine rağmen, son dönemdeki çalışmalar sebze ve meyvelerin kanserden koruyucu etkisinin önemi üzerinde yoğunlaşmaya  başladı.  Tedavi sonrasında daha iyi bir sağlık için fazla miktarda yağ almaktan, özellikle yağlı et, yağlı peynir, süt ve dondurmada bulunan doymuş yağlardan sakınmalısınız. Fakat bir miktar yağ diyetinizde gereklidir. Uygun miktarlarda zeytinyağı, kanola yağı, kuruyemiş ve yağlı balıklar iyi seçimlerdir.

· Vejeteryan olmalı mıyım?

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında vejeteryan diyete geçmek için anlamlı bir sebep yoktur.

Çalışmalar göstermektedir ki kanserle savaşan kişiler için, beslenme düzeninde yapılabilecek en önemli değişiklik sağlıklı kiloda kalmak, bitkisel bazlı bir diyetle beslenmek ve günlük 30 dakika ekzersiz yapmaktır.  Vejeteryan diyetlerin çoğu bitkisel bazlı beslenme düzenine göre daha koruyucu gözükmemektedir. AICR tabağınızın üçte ikisi ya da daha fazlasını sebze, meyve, tam tahıllı gıdalar ve bakliyat ile, üçte biri ya da daha azını balık, beyaz ya da kırmızı etle doldurmanızı önermektedir.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply