Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Tedavim sırasında kilo aldım; nasıl verebilirim ? Tedavi sırasında kaybettiğim kiloları nasıl geri alabilirim ?)

0

Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

saglikli_kilo_verme

·  Tedavim sırasında kilo aldım, nasıl verebilirim ?

Bazı kanser hastalarının tanı ve tedavi sırasında kilo almaları oldukça sık karşılaştırılan bir durumdur. Bu pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bununla birlikte kilo kaybetmek için yapılan herhangi bir girişimde ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Sebzeleri, meyveleri, tam tahılları ve baklagilleri içeren çoğunlukla bitkisel bazlı gıdaları seçmek yardımcı olabilir. Bu gıdaların besinsel değeri çok yüksektir ve düşük yağlı ve düşük kalorili olmalarına rağmen doygun hissetmenize yardımcı olur. Doktorunuz ya da diyetisyeniniz aksini önermediği sürece içecekleriniz arasında çoğunlukla su gibi kalorisiz olanları tercih edin.

Porsiyon büyüklüklerinizin de uygun miktarda olmasına dikkat edin. Eğer aktivite miktarınız düştüyse, açlığınızı daha az miktarda gıda ile bastırabilip bastıramadığınızı görmek için daha küçük posiyonlarda yemeyi deneyin.  Yorulduğunuz, depresif, stresli olduğunuz ve sıkıldığınız durumları yeme ile ilişkilendirmemeye çalışın. Yorulduğunuzda yemek yerine uyumaya çalışın. Küçük bir fiziksel aktivite bile büyük bir değişikliğe yol açabilir, dolayısıyla ne kadar ve nasıl aktif olabileceğiniz konusunda doktorunuzun tavsiyesine kulak verin.

· Tedavi sırasında kaybettiğim kiloları nasıl geri alabilirim ?

Bir seferde çok fazla yiyemiyorsanız gün boyunca sık sık küçük öğünler yiyin. Aşağıdakiler gibi kalorilerden ve besinlerden zengin olanları seçin:

·         Kurutulmuş meyveler (üzüm, kurutulmuş kayısı, kurutulmuş yabanmersini)

·         Kabuklu kuruyemişler, tohumlar ve ezmeleri

·         Baklagil sos ve ezmeleri

·         Fıstık ezmesi sosuna batırılmış meyveler

·         Tam tahıllı krakerler ve az yağlı peynir

·         Yüksek kalorili kahvaltılık gevrekler

·         Buharda pişmiş gıdalar ya da yağsız pişirilmiş unlu gıdalar yerine makul miktarda sağlıklı yağ (zeytinyağı ve kanola yağı gibi) ile kavrulmuş ya da sote edilmiş gıdalar yemek

·         100% meyve suları

·         Beslenme destekleyici içecekler

Bu yiyecekler kalori alımınızı arttırmanıza yardımcı olarak kademeli olarak kilo almanızı sağlayacaktır. Ayrıca içeceklerinizi öğün sırasında içmek yerine öğün aralarında içebilirsiniz. Bu, öğün yediğiniz sırada yüksek kalorili gıdalara yer açmanızı sağlar.

Eğer sizin için uygunsa, daha fazla yeme ile birlikte günklük rutininize dayanıklılık ekzersizleri ekleyin. Bu sizin bir miktar kas kitlesini geri kazanmanıza yardımcı olur, bu sayede kilo almanıza rağmen ince kalabilirsiniz.

Kanser tedavi merkezinizdeki onkolog hekiminiz, hemşireniz ve diyetisyeninizle görüşün. Bu sağlık profesyonelleri sizin için en uygun kilo alma stratejisini belirleyebilmelidir.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply