Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Prostat kanseri hastasıyım. Süt ürünleri tüketebilir miyim ? Tedavim sırasında ya da sonrasında keten tohumu yemeli miyim?)

0

Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

· Prostat kanseri hastasıyım. Süt ürünleri tüketebilir miyim ?

Son bilgilere göre, günlük 1,500 mg’dan fazla kalsiyum alımının prostat kanseri riskinde olası artış ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Dengeli bir diyette günlük iki öğünde süt ürünü tüketmek güvenle bu seviyenin altında kalmanızı sağlar. Süt ve yoğurt gibi düşük yağlı ve yağsız süt ürünleri kalsiyum yanı sıra önemli besleyici maddeleri de sağlar.

Androjen yoksunluk tedavisi görmüş olan kişiler doktorları tarafından kendilerine önerilen yeterli miktarda kalsiyum ve D vitaminini aldıklarından emin olmalıdır. Prostat kanseri için yapılan androjen yoksunluk tedavisi testosteronun kan seviyelerini düşürür ve normal yaşlanmaya göre daha hızlı kemik kaybına yol açar, bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

· Tedavim sırasında ya da sonrasında keten tohumu yemeli miyim ?

Keten tohumu, tıpkı soya gibi, vücutta göreceli olarak zayıf östrojenik etkiye yol açar.  Keten tohumu hakkında araştırmalar meme ve prostat kanserinde yoğunlaşmıştır. Özel bir tavsiye yapabilmek için keten tohumu üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Daha fazla bilgi temin edilmeden, meme kanseri tedavisi alan hastalar, çocuklar, hamileler, emzirenler ve hamile kalmaya çalışanlar keten tohumu tüketmemelidir.

Çalışmalar, kanser tedavisi sonrasında, az miktarda keten tohumu tüketmenin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini önermektedir. Laboratuvar çalışmalarında keten tohumu antikanser özellikler göstermekle birlikte bu çalışmalar çelişkilidir.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply