Diyet ve Egzersiz / Sıkça Sorulan Sorular / Çeviri: Uzm. Dr. Ömür ÇARIKÇI (Şeker kanseri hızlandırır mı ? Şekerden sakınmalı mıyım? Hangi meyve ve sebzeleri yemeliyim ?)

0

Tedavi Sonrası

Eğer tedaviniz henüz bitmişse ya da halen tedavi alıyorsanız, lütfen doktorunuzdan ya da bu konuda uzman diyetisyeninizden size özel diyet ve aktivite ihtiyaçlarınızı belirleyerek sizi yönlendirmesini talep edin.

gercek-gibi-seker

 

· Şeker kanseri hızlandırır mı ? Şekerden sakınmalı mıyım ?

Şeker tek başına kanseri hızlandırmaz. Sağlıklı bir diyette az miktarda şeker tüketmek uygundur, ancak yüksek miktarda şeker tüketmek kanser riskini iki şekilde yükseltir.

Birincisi, yüksek miktarda şeker içeren kan şekerinin yükselmesine yol açar ve bu da insülin seviyesini yükseltir. Uzun süre insülin seviyesinin yüksek olması kolon kanseri riskini ve belki diğer kanser risklerini arttırabilir. Bu dolaysız olaylar zinciri en sık fazla kilolu ve hareketsiz insanlarda, ailesinde insülin direnci ya da diyabet öyküsü olanlarda görülür.

Yüksek şeker tüketiminin kanser riskini arttırabileceği yollardan biri de kilo almaya yol açmasıdır. Çok şekerli gıdaların kalori değeri tipik olarak yüksektir ve yüksek kalorili diyet zamanla kilo alımına yol açar. Ve fazla kilo bir çok kanser türü için yüksek risk oluşturur.

· Hangi meyve ve sebzeleri yemeliyim ?

Yiyebildiğiniz kadar çeşitli sebze ve meyveler yiyin. Bitkisel bazlı gıdalarda çeşitlilik koruyucu fitokimyasal maddeler için en önemli anahtardır. Her bir sebze ve meyve kendine has sağlıklı maddeler içerir.

Kavunda bulunan fitokimyasallar brokolide, pırasada ya da kirazda bulunandan farklıdır. Tabağınızda değişik renkleri bulundurmayı deneyin.   Her gün parlak kırmızı, yeşil, turuncu, mavi, mor ve sarı sebze ve meyveleri yemeyi hedefleyin.

Kaynak: http://www.aicr.org/patients-survivors/patients_survivors_after_treatment_faqs.html?referrer=https://www.google.com/

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply