Mamogram / Yön Değişikliği Çeviri Sümeyye Akkaya Keutgen

0

Yön Değişikliği; Kanser Uzmanları Daha Az Mamogram Çektirmeyi ve Buna İlerleyen Yaşlarda Başlamayı Öneriyor;

Büyük bir değişim ile, Amerikan Kanser Derneği meme kanseri ortalam riskine sahip olan kadınların yıllık mamogramlara başlama yaşının 40 yerine 45 olması ve bu kadınların 55 yaşından sonra görüntüleme sayısını azaltarak her iki senede bir yaptırması gerektiğini öneriyor.

Salı günü JAMA’da yayınlanan yeni ana başlıklar, hükümet destekli paneldeki uzmanların yıllık meme kanseri görüntülenmesi 50 yaşında başlanması gerektiğini öneren Amerika Birleşik Devletleri Koruyucu Hizmetler Görev Gücü’nün ana başlıklarından çok da uzağa düşmedi.

Görev Gücü’nün 2009 yılı önerileri olan mamogram görüntüleme sıklığını azaltma ve başlama yaşını geciktirme; daha erken kanser saptamanın yararlarının, kadınları gereksiz yere, muhtemel biyopsi de dahil olmak üzere, ilave testelere maruz bırakan yanlış pozitif sonuçlara göre daha ağır basmadığına dayanan araştırmalara dayanmaktadır.

Görev Gücü mamogram görüntüleme yaşını 40’tan 50’ye çekilmesini önerdiğinde Amerikan Kanser Derneği de dahil birçok destek grubu bu değişimi kınadı. Bazı uzmanlarının bunun daha fazla kadının meme kanserinden ölmesiyle sonuçlanacağını belirtti.

Amerikan Kanser Derneği ana başlıkları ustalıkla işleyen panele başkanlık da yapan, New York’daki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Hastanesi temel bakım doktoru Dr. Kevin Oeffinger “Gördüğünüz gibi bu akım ‘herkese uyan bir kalıp’ yaklaşımından çok daha kişisel daha bireyseldir ki bu da tıbbın yöneldiği yerdir.” dedi.

ACS (Amerikan Kanser Derneği)’nin yeni ana başlıkları, meme kanseri görüntülemenin faydaları ve zararlarının yeni bulgularının gözden geçirilmesinin sonuçlarıdır. 54 yaşından genç olan kadınların yıllık görüntülemelerden iki yıllık görüntülemelere göre daha fazla yararlandıklarını bulgusuna ulaştılar. Dr. Oeffinger iki yıllık görüntülemelerin 55 yaşından daha yaşlı olan kadınlar arasında kabul ebilebilir olduğunu çünkü bu yaştaki kadınlarının memelerinin daha az yoğun olmaya meyilli olduğu ve menopozdan sonra kanserlerinin daha yavaş büyümeye meyilli olduğunu söyledi.

Ayrıca ACS kadınların görüntüleme yaptırmaya sağlıklı oldukları sürece ya da yaşam süresi beklentileri 10 yılın altına düşünceye kadar devam etmeleri gerektiğini önerdi.

Rochester Medikal Merkezi Üniversitesi kadın görüntüleme müdürü Dr. Avice O’Connell yeni ana başlıkların Koruma Hizmetleri Görev Gücü ana başlıklarına göre daha ılımlı ve 50 yaş altı kadınları karşı ciddi bir şekilde dikkate aldığını belirtti. “Bu yeni ana başlıklar klinisyenlere ve halka nelar yapılması gerektiğine dair çok daha iyi bir rehberlik sağlıyor.” yeni ana başlıklara dahil olmayan Dr. O’Connell.

Boston’daki Bringham ve Kadınların Hastane’sinden Dr. Nancy Keating, bu ana başlıklar serisinin arasındaki fark gösteriyor ki bir kadının meme kanseri görüntülemesinin nasıl ve ne zaman olacağına dair bir tek ya da doğru bir cevap olmadığını söylüyor.

Ana başlıkların beraberindeki eleştirinin yazarlarından biri olan Dr. Keating bu iki grup arasındaki farklılıkların hastalarla konuşmak ve meme kanseri görüntüleme hakkındaki tercihlerini anlamak gerektiği ihtiyacına vurgu yapmaktadır dedi.

(Röportaj Andrew M. Seaman, düzenleme Julie Steenhuysen ve Diane Craft)

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply