Mucize bitki ışgın kanseri 2 günde bitiriyor mu?

0

Mucize Bitki Işgın Kanseri 2 Günde Bitiriyor mu!!

Kırmızımsı turuncu rengini içindeki parietin isimli bir pigmentten alan bir besin IŞGIN. Daily Express gazetesi geçen haftalarda yeni bir araştırmayı kaynak göstererk, “ışgının kansere karşı hayat kurtarıcı olduğunu ve 2 günde kanseri yok ettiğini” ilk sayfadan manşet olarak verdi. Peki bu bilgi doğru mu?

Haber sansasyonel bir başlıkla ve yanıltıcı bir şekilde yorumlanmış. Bahsedilen çalışma Amerika Atlanta’da bulunan Emory Üniversitesi ve Georgia Kanser Koalisyonu tarafından yapılmış ve sonuçlar Doğal Hücre Biyolojisi dergisinde yayınlanmış. Ancak çalışmalar henüz laboratuvar deneyi ve fareler üzerinde yapılan ön çalışmalardan ibaret. İlk sonuçlar umut verici olsa da kesinlik için kapsamlı ve insanlar üzerinde yapılacak araştırmalara gerek var.
Laboratuvar ortamında ışgından sentezlenen parietin lösemi, akciğer, baş boyun ca hücrelerine enjekte edildiğinde kanser hücre büyümesini yavaşlatmış. En yüksek konsantrasyonda uygulandığında lösemi hücrelerinin 24-48 saat içinde öldüğü görülmüş. Işgından sentezlenen bir başka madde S3 3 enjeksiyon ile 4 hafta boyunca farelere verilmiş ve benzer sonuçlar göstermiş. Bu kimyasallar bu etkiyi 6PGD isimli kanserin yayılımını sağlayan bir proteini durdurarak yapıyor. Ancak burdan ışgının hayat kurtarıcı olduğu çıkarımı yapmak mümkün değil ayrıca içindeki madde parietin kansere karşı etkili olması için gerekecek miktarı bir insanın yiyerek tüketmesi de mümkün değil.

Bu araştırma bizlere yeni bir kapı açıyor ancak bu kimyasalın insanlar üzerinde etkisi olup olmadığını ve güvenli olup olmadığını belirlemek için araştırmaların devamına ihtiyaç var. Sonuçları bekleyip göreceğiz. Araştırmaların ilk evresi ilaç gelişimi için önemli bir ilk adım olmakla beraber ön çalışmalarda umut veren pek çok maddenin bu aşamaların tümünü başarıyla geçemediğini de hatırlamakta fayda var.

Kaynak:

http://www.nhs.uk/news/2015/10October/Pages/Claims-rhubarb-pigment-could-help-cancer-crumble.aspx

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply