Kanserojen Nedir?

0

Kanserojen mi?

Cep telefonları. deodorant, alışveriş makbuzları. Bu zamanda her şey kansere neden oluyor gibi görünüyor. Kansere neden olan maddelere kanserojen denir.

MD Anderson Kanser Önleme Merkezi’nin Medikal Direktörü Therese Bevers, “Kansere neden olma konusundaki anlayışımız sürekli gelişmektedir” diyor.

Kanser risk faktörleri arasında en yaygın olanları; tütün kullanımı, güneşe maruz kalma, hareketsizlik ve vücuttaki aşırı yağlardır.

Bevers, “Kanser riskini azaltmak için en iyi yol, bu bilinen kanserojen maddelerinden kendinizi korumaktır. Ancak, diğer potansiyel tehlikelere de dikkatli olmakta fayda vardır.” diyor.

Cep Telefonları

Cep telefonları radyasyon yayar. Ancak Bevers’a göre, telefonunun yaydığı radyasyonun kansere neden olduğu görülmemiştir.

Bevers, “Bu noktada, tüm risk olasılıklarını ortadan kaldırdığına dair elimizde yeterli veri yoktur. Ancak, cep telefonu kullanımının kişilerde beyin kanserinin en genel iki türünde kanseri arttıracak bir risk yaratmadığına dair kesin veriler mevcuttur.” demektedir.

Temelde, geçerli görüş cep telefonlarının emniyetli olduğudur.  Ama daha fazla tedbirli olmak isteniyorsa, Bevers’in tavsiyesi kulaklık kullanılmasıdır.

Mikrodalga fırınlar

Cep telefonları gibi mikrodalga fırınlar da bir radyasyon kaynağıdır. Ama tüm radyasyon mikrodalganın içinde kalır.

Yani eğer fırında bir bozukluk yoksa veya kapağı açıkken çalışmıyorsa her hangi bir radyasyona maruz kalmazsınız. Ve yediğiniz yiyecekler de maruz kalmaz.

Mikrodalga plastiklerinin yiyeceklere sağlıksız kimyasallar sızdırma yapabileceği endişesi vardır. Bu endişeler yeterli araştırmaya dayanmamaktadır. Ama cam ya da seramik kaplar kullanarak daha güvenli olarak kullanabilirsiniz.

Bisfenol-A (BPA)

Bu kimyasal, genellikle sert plastik, teneke ve diğer gıda kaplarında kaplama (astarlama) yapımı için kullanılır. BPA ayrıca makbuzlarının basımında kullanılan termal kâğıtta da bulunur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri araştırmasına göre, BPA çok yaygın olduğu için hemen hemen herkesin kanında saptanabilir seviyede bulunmaktadır.

Bazı çalışmalar BPA’nın erken çocukluk veya cenin gelişimi sırasında etkili olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca BPA’nın östrojen hormonunu taklit ettiğini bulmuşlardır. Bu, kanser riskini arttırma olasılığı yaratabilir.

Ancak Bevers’a göre BPA’nın çocuklarda veya yetişkinlerde kanser riski arttıracağını kanıtlayan hiçbir somut kanıt yoktur.

Eğer endişe ediyorsanız, cam veya seramik yiyecek kaplar kullanarak BPA nın etkisini önleyebilirsiniz. BPA’nın etkisini azaltacak başka bir yol da gıda alımlarınızda kutularda paketlenmiş olanları tercih etmemeniz şeklinde olmalıdır.

Deodorant /Ter Önleyiciler

Birçok deodorant ve ter önleyiciler alüminyum ve parabenler içerir, ancak bunların hiçbirinin kanser yaptığına dair kesin kanıt yoktur.

Meme tümörleri genellikle, deodorantların da yanlışlıkla maruz kaldığı, meme kısmının dış kısmında görülür. Ama bunun nedeni bu kısmın deodorantlara maruz kalmasından mı yoksa meme dış kısmında daha fazla meme dokusunun içerdiğinden dolayı mı olup olmadığı net olarak belli değildir.

Güvenli olmak istiyorsanız, alüminyum içermeyen deodorant ürünleri almanızı önermektedir. Ve etiket üzerindeki malzeme içeriğini kontrol edin. İçinde “metilparaben” birleşeni gibi içinde “paraben” kelimesi olan içeriklerden kaçınmalısınız.

Güneş Koruyucu Kimyasallar

Bazı araştırmalar, güneş koruyucu ürünlerde kullanılan çok küçük kimyasal parçacıklarının cildinizi geçmesi ve kan dolaşımına ulaşmasının mümkün olabileceğinin işaretini vermektedir.

Kanıtlanmamış olsa bile, bu kimyasallar kana ulaşabilirlerse, iltihaba neden olabilir veya kanser riskini arttırabilecek başka reaksiyonları tetikleyebilirler.

Bevers’e göre bazı cevapsız sorular vardır. Ama güneşe maruz kalmanın ölümcül kanserojen olduğunun kesin belgelenmesi ile karşılaştırıldığında, “güneş koruyucuların kullanmamasının verdiği zararlar olası yararlardan daha ağır basmaktadır.”

Kendinizi Daha İyi Nasıl Korursunuz

Kanser araştırmacıları için bir şeyin kansere neden olmadığını kanıtlamak çok zordur.

Ama kötü beslenme, fiziksel hareketsizlik, tütün kullanımı, güneşe maruz kalma ya da aşı yaptırmama gibi önemli risk faktörleriyle karşılaştırıldığında, cep telefonları ve deodorant kimyasalları gibi maddeler kanser korkuları listeniz alt sıralarında yer almalıdır.

Kendinizi korumak istiyorsanız, bilinmeyenlere değil, bilinen kanserojenlere odaklanın.

 

Focused on Health – Ekim 2015

Markham Heid

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply