Kanserle Dans Eden Kardeşler / Gülten DÜZEN – Gönül KINA Röportaj Canan KINA ÇETİN

0

İlk başta Gülten Hanım meme kanseri haberini alıyor, o’na bakmaya Gönül Hanım gidiyor. Dualar ediyor kardeşi için iyileşsin diye. 2 sene sonra da aynı haberi Gönül Hanım alıyor; bu sefer ameliyat masasına Gönül Hanım yatıyor ve hastalığı yenen kardeşi Gülten Hanım ona bakmaya gidiyor..

Hayat gerçekten zordu bu iki bayan için; ama bu hastalıkla mücadele etmek durumundaydılar. Aileleri için, sevdikleri için ve en önemlisi de kendileri için..

 

1078186_224045037742547_1287562428_n

 

Hanımlar kendinizi biraz tanıtır mısınız ?

GÜLTEN DÜZEN: 1962 doğumluyum. Gaziantep’te yaşıyorum. 3 erkek evlada sahibim. Ev Hanımıyım.

GÖNÜL KINA : 1960 doğumluyum. Van’da yaşıyorum. 4 çocuk sahibiyim. Ev Hanımıyım.

 

Teşhis konulduğunda ne hissettiniz ?

GÜLTEN DÜZEN: 2010 yılının Eylül ayında söylenen siz, kansersiniz teşhisinin ilk şoku çok ağır oldu. 1 hafta boyunca kimseye söyleyemedim, içimde yaşadım. Doktor doktor gezdim. Bütün Doktorlar aynı şeyi söyleyince iki gün kendime gelemedim. Kendime yakıştıramadım, ailemle ve arkadaşlarımla paylaştım. Herkes bu habere çok üzüldü.

GÖNÜL KINA: 2012 Ekim ayında rutin kontrollerimi yaptırmaya gitmiştim. 6 ayda bir düzenli olarak Mamografi çektiriyordum, kardeşimin kanser olmasından dolayı çok daha dikkat ediyordum. Doktor, meme ultrasonu istedi ve aynı gün biyopsi yapıldı. Biyopsi sonucu çıktığında, eşim yanıma geldi ve İstanbul’a gidiyoruz dedi. Neden? diye sorduğumda; orada da biyopsi yapılacağını söyledi.

Eşimi tanıyordum, kesinlikle benden bir şey sakladığından emindim. Kabullenemedim, çocuklarım eve gelmişti, yüzüme bakamıyorlardı. Hepsi bir şey biliyordu ama kimse bilmiyormuş gibi davranıyordu. O şoku anlatamam size, çok zordu kabullenmek ama mecburdum. Sadece ağladık, hıçkırarak… Anladım ki zorlu bir süreç beni bekliyordu….

 

 

Nasıl bir tedavi sürecinden geçtiniz ?

GÜLTEN DÜZEN: Acil ameliyata karar verildi. Tam ameliyata girecekken ağır bir gribe yakalandım ve ameliyatım 10 gün sonraya ertelendi, memenin tamamı alındı. kemoterapi ve radyoterapi ile kafam allak bullak oldu. Bazıları sadece kemoterapi bazıları sadece radyoterapi almamı istedi. En sonunda karar verildi ve iki tedaviyi de almadım.

Sadece meme ameliyatı olmadım, tiroid kanseriyim aynı zamanda ve ondan da ameliyat oldum. Hem meme alındı hem lenf bezlerim hem de tiroidler alındı. Aynı anda bir çok şeyle mücadele ettim. Bunlar beni iki kat daha çok yordu ama inanın ablamın kanser olduğu haberi beni, bunlardan daha çok yordu.

 

GÖNÜL KINA: İstanbul’a gittik ve acilen ameliyata alındım. Meme koruma yapıldı, memedeki sadece tümörlü kısım alındı. Lenf bezlerim de alındı. Kemoterapi ve radyoterapi almam gerektiği söylendi. Zaten asıl korktuğum şey, kemoterapiydi. Kardeşimin kanser olduğunu duyduğumda inşallah kemoterapi almaz diye dua ettim. İlk kemoterapiyi aldığımda anladım ki; başlarsan bitiyormuş. 6 kür kemoterapi, 6 hafta da radyoterapi aldım.

Yıllardır kesmediğim saçlarım, kaşlarım ve kirpiklerim döküldü. Her biri ayrı ayrı şoklar yaşattı bana. Ama biliyordum hepsi yeniden çıkacaktı. Önemli olan hastalığımın iyileşmesiydi.

1082915_224044627742588_1974138646_n

 

Tedavi sırasında unutmadığınız, sizi mutlu eden bir anınız varsa paylaşır mısınız ?

GÜLTEN DÜZEN: Tek sevindiğim şey, kanseri başında yakalamak oldu. Erken teşhisin öneminin bir kez daha anladım. Sevdiklerimin etrafımda döndüklerini görmek ayrı bir mutluluktu tabi. Çok fazla seviliyormuşum. Ama onları üzmek canımı yakmıştı..

GÖNÜL KINA: Kemoterapide torunumun (Gönül Su) sürekli benim yanımda olması, o hasta halimle bile beni güldürmesi inanılmaz güzeldi. Tüm ailem kenetlenmişti. Hepsi çırpınıyordu. Bunları hiç bir zaman unutamam. Bu kadar sevildiğimi bilmiyordum.

 

1097467_224045277742523_244813485_n

 

Kontrol öncesi kaygınızı nasıl yeniyorsunuz ?

GÜLTEN DÜZEN: Kontrolüme bir hafta kala muhakkak bir gerginlik yaşıyorum. Aklıma yaşadığım süreçler geliyor. Yalnız başıma doktora gidiyorum. Kimseyi yanıma almıyorum. Sonuçlarım belli olduktan sonra herkese haber veriyorum. Bol bol dua ediyorum. Bu, beni çok rahatlatıyor.

GÖNÜL KINA: Kontrollerden önce inanılmaz stresli oluyorum. Ama içimden hep dua ediyorum. Tedirginlik yaşasam da sonrasında; ”temiz, hiç bir problem yok” cümlesi bana o kadar iyi geliyor ki tüm kaygılarımı unutuyorum.

 

Hayatınızda kanser öncesi ve sonrası neler değişti? Hangi güzellikler geldi?

GÜLTEN DÜZEN: Hayata bakış açım değişti. Hayatı anlamak, yaşamak lazımmış, bunu öğrendim. Yarının kaygılarını taşımıyorum artık. Günü yaşıyorum, bol bol geziyorum. Arkadaşlarımla gezerek, yürüyerek çıkarıyorum tadını. Kendimi asla dinlemiyorum.

GÖNÜL KINA : Kanser olmadan önce hayatı sürekli planlı, programlı, kendimden ödün vererek yaşardım. Ama artık asla öyle değil. Yaşamanın tadına vararak yaşamaya çalışıyorum.

 

1080695_224045527742498_2016742298_n

 

Kanserle Dans Ailesine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

GÜLTEN DÜZEN : Herkes kanserle dansa devam etsin. Karamsar olmasınlar. Neden, ben? demesinler. Her şey insanlar için. Hayat kısa, güzellikleri sonuna kadar yaşamalıyız. Yalnız değilsiniz, biz de bu süreçleri yaşadık.

Kanserle Dans Ailesine Ebru Tontas Ve Esra Ürkmez’e sonsuz teşekkürler.

 

GÖNÜL KINA: Neden? diye sorularla boğuşmak yerine, savaşmaya çalışın. Eğer kendinizi yenemiyorsanız, kafanızda sorular varsa mutlaka benim gibi psikolojik destek alın. Hayatta her şey başımıza gelebilir. Lütfen şükredin ve bol bol dua edin. Hayat, her şeye rağmen yaşamaya değer. Yalnız değilsiniz, biz de varız. Biz de bu süreçlerden geçtik.

Kanserle Dans Ailesine Ebru Tontas Ve Esra Ürkmez’e sonsuz teşekkürler.

Bu sıcacık, samimi sohbet için Sevgili Canan KINA ÇETİN’E teşekkür ederim.

Nezih TEKMAN.

 

 

 

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply