Kemik Metastazları Çeviri Ebru Tontas

0

Kemik metastazları kanserin kemiğe yayılımıdır ve günlük yaşantınızı etkileyebilir.

Kemik metleri kemiklerinizi güçsüzleştirip, kırılma riski veya diğer problemlere yol açabilir. Ancak, bazı ufak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedavilerle bu riskleri azaltabilirsiniz.

İşte bilmeniz gerekenler.

Kemiklerinizi korumak için ilaçlar kanser tedaviniz yanında doktorunuz bifosfonat denilen kemik metastazının kemikler üzerinde olumsuz etkisini azaltan bir tedavi önerebilir. Bu ilaçlar ağrılara karşı da yararlı olabilir.

Pamidronat (Aredia) ve zoledronik asit (Zometa) gibi bifosfanatlar kırılma riskini ve kemiğe zararı azaltır. Her 3-4 haftada bir IV şeklinde uygulanırlar. Bifosfanatlar işe yaramaz veya fayda vermeyi keserse, doktorunuz 4 haftada bir deri altına enjeksiyon ile uygulanan denosumab (Xgeva) adlı ilacı önerebilir.

Kemiği Koruyan İşlemler Kemikteki kanser hücrelerini yok etmeye yönelik radyoterapi uygulaması yapılabilir. Bu belli kemik bölgelerine dıştan uygulama ile veya kemiğe radyasyon veren radyofarmasötik ajan enjeksiyonu şeklinde uygulanabilir.

Bir başka girişimsel prosedür ‘’kriyoablasyon’’ kanser hücrelerini soğuk kullanarak yok eder. Bir diğer girişimsel yöntem MR Kılavuzluğunda Yüksek Yoğunluk Odaklı Ultrason (HİFU) ultrason enerjisi ile tümör etrafındaki sinir uçlarını yok ederek palyasyon sağlayan ve kemiğe metastazlarında ağrı azaltan bir yöntemdir.

Metastazlar omurga çökme veya kırıklara yol açmış ise vertebroplasti işlemi ile kemik çimentosu uygulanarak rahatlama sağlanabilir. Vertebroplasti işlemi sırasında, lokal anestezi altında ve radyolojik kontrol ile, hasara uğramış olan omurga kemiği içerisine polimetilakrilat adlı kimyasal madde ( kemik çimentosu ) enjeksiyonu yapılır ve kemik sağlam hale getirilir.

Kifoplasti, vertebroplasti işlemi öncesinde kemik içerisine özel bir balon yerleştirilerek balonun şişirilmesi ile kırılmış olan kemikteki yükseklik kaybının olabildiği ölçüde düzeltilmesi, daha sonra da balonun kemik içerisinden çıkartılarak balon sayesinde kemik içinde yaratılan boşluğa kemik çimentosu enjeksiyonu yapılmasıdır. Benzer şekilde kırık ve ağrı var ise cerrah kemiği stabilize edecek aparatlar kullanabilir.

Kaynak: WebMD Medical Reference Tıbbi İnceleme Dr. Sujana Movva, Ekim 12, 2015 http://www.webmd.com/cancer/protecting-body-when-you-have-bone-metastasis#1

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply