Keşke Bunları Doktorum Kemoterapi Öncesi Bana Söyleseydi / Çeviri Esra ÜRKMEZ

0

Over kanseri teşhisimin şok ve korkusunu anlatacak kelimeler pek yok gibi. İkinci görüş ve benim kişisel araştırmalarım sonucunda, kemoterapinin en iyi tedavi olacağına karar verdim. Aynı zamanda bağışıklık sistemimi de güçlendirecektim.

Doktorum bana kemoterapi ile ilgili çok fazla bilgi de vermedi, sanırım benim sorularla ona gitmemi bekliyordu. Bu şok ve korku içinde, kemoterapi hakkında hiçbir şey bilmeyen ben mi soru üretecektim?

Nasıl olduğunu anlamadan Sloan Kettering’deki ilk kemo seansımdaydım. New York en büyük kar fırtınalarından birini beklediğinden, o akşam New York’da kalmam gerekiyordu.

Birçok hasta tedavisini başka tarihe attığından, hiç olmayan birşey oldu, hastadan çok hemşire vardı Sloan Kettering’de. Doktorum nadir de olsa bazı hastaların kemonun yan etkisi ile karşılaştığından bahsetmişti. Hemşire öyle birşey olduğu takdirde halledebileceğine inandırdı beni. Dualarım kabul oldu ve damardan aldığım ilaca negatif reaksiyon göstermedi vücudum.

Kafamda hala kaçıp bir daha geri gelmemek varken, o halde nasıl okuyacağımı düşündüler ise bana kemoterapinin kısa ve uzun vadeli yan etkileri ile ilgili bir kitapçık verdiler. Birkaç gün sonra evde okuduğumda anladım ki, aslında pratik hiç bir bilgi yoktu.

Sonraki 3.5 ayı başarılı bir şekilde, neredeyse kalıcı hiç bir yan etki olmadan 6 kemo seansımı bitirdim. Bu zaman boyunca deli gibi riskler ve yan etkiler ile nasıl baş edileceğini araştırdım. Benim asıl amacım bağışıklık sistemimi güçlendirmeye yönelikti, bu araştırmalarım sonucu bulduklarımı paylaşmak isterim, belki birilerine bir yardımım dokunur:

1. Çiğ balık ve sebzeden uzak durmaya çalışın. Kemoterapi vücudun savaşma gücünü azalttığı için, çiğ balık, çiğ sebze kabuğu, az pişmiş et ve yumurta, ve yumuşak peynirlerde olan en basit bakteriler bile size zarar verebilir.

2. Streoidlerin yan etkisine dikkat. Genelde kemoterapinin yan etkileri ile baş etmek için verilen streoidler sizi deli edebilir. 2 seans sonrasında anladım ki, streoidler beni çok hassas ve hatta depresif yapıyordu. Hakikaten çok depresif ve intihar düşüncesi ile karşı karşıyaysanız doktorunuza danışın, streoid dozunu azaltabilir.

3. Gargara kullanmayı alışkanlık edinin. Ağızdaki bakterileri ne kadar azaltabilirseniz, ağız yaralarından korunmanız o kadar kolaylaşır.

4. Mayo Klinikte hala devam etmekte olan ve henüz sonuçlanmayan bir araştırma, kemodan önce, sırasında ve sonrasında orucun yan etkilerin azalmasında faydası olduğunu belirtiyor. Araştırmaların sonucu henüz yayınlanmamış olsa da, bana faydasının olduğunu düşünüyorum. Oruçtan dolayı normal hücreler büyümeyi yavaşlatırken, kanser hücreleri hala normal olarak büyüyor. Vücudun normal hücrelerin yavaşlaması yan etkilerin de ortaya çıkmasını engellediğini düşünüyorum.

5. Kalabalık yerlerden uzak durun. Elimde sürekli antibakteriyel ile dolaştım ben. Salgın grip olduğu zamanlar evden bile çıkmadım. Benim için en zor olanı, kendi çocuklarımın hasta ve evde kaldığı zamanlardı. Şanslıydım, çünkü kocam o zamanlarda evden çalışabiliyordu.

6. Size uygulanan kemoterapinin ne gibi beslenme eksikliği yarattığını öğrenin. Mesela benimki vücudumda magnezyum kaybına sebep oluyordu, o yüzden bol ıspanak, fasulye, fındık, fıstık, ceviz yedim. Ayrıca tedavi sonrası geçici ve kalıcı nötropeniden korktuğumdan bol bol B vitamin ve protein ağırlıklı besinler yedim. (Baklagiller, organik tavuk, kepekli ekmek gibi) Birçok hemşirenin kemo sonrası birçok hastaya torbalarca magnezyum verdiğini gördüm, benim hiç ihtiyacım olmadı. Hiç bir doktor ve hemşirenin hastalara ne yemesi gerektiğini söylediğini duymadım, neden insanlara en azından faydalı yiyecek çeşitleri söylenmez ki.

7. Yardım teklif edenlerin yardımını kabul edin. Ama size faydası olacağına inandığınız yardımları kabul edin, şu an insanları kıracağım diye düşünülecek zaman değil. Sizin konsantre olmanız gereken sağlık ve güvenliğiniz.

8. Spor yapın! Yorgunluğu azaltmak için spor, evet doğru duydunuz. Tedavi öncesi birçok erkeğin kaldıramadığı ağırlığı kaldırırken, kemo ve ameliyat sonrası 20 dakika bile spor yapamaz oldum. Beklentilerinizi abartmadan, biraz spor hiç yapmamaktan daha iyidir, unutmayın.

9. Soğuk bone kullanın. Evet bu da kemoterapi sırasında oruç gibi hala sonuçlanmamış bir araştırma, ama mantık olarak aynı; saçların büyümesini yavaşlatarak, kemoterapi yan etkilerini de azaltarak saç kaybını azaltıyor veya tamamen engelleyebiliyor.

10. Saçınızı kaybetmeden peruk almaya gidin ki o sırada düşünmek zorunda kalmayın.
Sadece bir tane peruk alın. Hatta bir arkadaşınızla beraber denemeye ve satın almaya gidin, sizin hassasiyetinizden para yapmaya çalışan insanlardan korunmuş olursunuz.

Benim eğitimim hukuk üzerine, sağlık çalışanı değilim, o yüzden daima doktorunuza danışın (fakat doktorunuza da körü körüne inanmayın). Unutmayın, arkadaş, doktor, kim olursa olsun tedavi sürecinde destek grubu olarak seçtiğiniz kişiler sadece destek, sonuçta kararı verecek olan aslında sizsiniz. Siz veya sevdiğiniz kemoterapi alıyorsa, umarım okuduklarınız size bir derece yardım eder. Sağlığın şerefine!
Tercüme: Esra Urkmez

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply