Kolorektal Kanser

0

Kolorektal Kanser Nedir (CRC)

Bağırsak kanseri olarak da bilinen kolorektal kanser, gastrointestinal (Gl) veya sindirim sisteminin bir kısmını oluşturan, kalın barsak veya büyük barsak diye de adlandırılan, kolon ya da rektumda gelişir.

Çoğu Kolorektal Kanserler kolon duvarında polip denilen büyümelerle başlar. Polipler çok yaygın olmasına rağmen, özellikle de yaşlandıkça çoğu kansere dönüşmez. Yaklaşık 1/10 (%10) polip ağrı, kanama ve diğer belirtiler göstererek kolonda kansere dönüşür. Polipler genellikle kansere dönüşmeden önce basit bir şekilde ve ameliyatsız olarak alınabilir.

Kolorektal Kanser riski yaşlandıkça artar; kanser teşhisi konulan her 10 kişiden 9’u 50 yaş ve üzeri kişilerdir.

Aşağıdaki istatistikler Bağırsak Kanseri UK tarafından yürütülen bir anketten alınmıştır:

* İngiltere’de her yıl 50 yaşın altında 2.100 kişide teşhis edilmiştir.

* 50 yaşın altındaki 5 kişiden 3’üne, 3. veya 4. evre Kolorektal Kanser teşhisi konulmuştur.

* 5 kişiden 4’ü o yaşta bağırsak kanseri riski altında olabileceğinin farkında değillerdi.

* 5 kişiden 3’ü tanı konmadan önce belirtilerin farkında değillerdi.

* Genç hastaların yarısına kendilerine veya ailelerine genetik test yapılması önerilmemiştir.

* 2 kişiden 1’i tedavi ve yan etkilerinden neler beklenebileceği hakkında yeterli bilgi almamıştır.

* Genç hastaların yarısı, kendi yaşlarında konuşabilecekleri kimse olmadığını söylemiştir.

Erken teşhis edildiğinde, Kolorektal Kanser’in tedavi edilebilme oranı çok yüksektir ve bu nedenle tarama çok önemlidir.
Risk ve Önleme:

Her bireyin Kolorektal Kanser (CRC) kesin nedenini tespit etmek zor olsa da, insanları risk altına sokabilecek bazı faktörler vardır. En önemlisi, sizin için neyin normal olduğunu anlamanızı sağlayacak olan kendi bağırsak fonksiyon düzeninizi tanımanız gerekir.

Yaş: Kolorektal Kanser gelişme riski yaşla birlikte artar. Vakaların çoğu 60’lı ve 70’li yıllarda ortaya çıkar, ancak 50 yaşların altında Kolorektal Kanser vakalarının sayısı artmakta ve kalıtsal risk veya hastalığın ailede görülmemesi halinde bile bazı genç kişilere bu teşhis konulmaktadır.

Hastalık öyküsü: Aşağıdaki kişiler daha fazla Kolorektal kanser riski altında olabilir:

• Daha önce polipleri aldırılmış olanlar ya da kalın bağırsakta kanser olanlar

• Yumurtalık, rahim veya meme kanseri geçiren kadınlar

• Crohn hastalığı veya ülseratif kolit hastalığında uzun bir geçmişi olan insanlar. (Crohn hastalığı, ince ve kalın bağırsak, anüs bölgesi, mide ve yemek borusu gibi sindirim sistemi ile ilgili olan vücut bölümlerini etkileyen sistemik bir hastalıktır. Etkilediği bölgelerde ülser yaraları ya da kalınlaşma oluşturur.)

Diyet ve Yaşam: Mevcut araştırmalar, kırmızı etin fazla; taze meyve, sebze, kümes hayvanları ve balık tüketiminin az olduğu bir beslenme düzeninde Kolorektal Kanser riskinin arttığını göstermektedir. Yerleşik bir yaşam tarzındaki, fiziksel olarak aktif olmayan insanlar için, Kolorektal Kanser oluşumu daha yüksek bir risk altındadır.

Sigara ve Alkol: Güncel araştırmalar, sigara ve alkol tüketiminin de Kolorektal Kanser riskini artırdığını göstermektedir. Amerikan Kanser Derneği çalışmaları sonucunda, sigara içenlerin içmeyenlere göre Kolorektal Kanser’den ölme olasılığı daha yüksek olduğunu gösteren sonucu aşağıdadır:

“Sigara içen kadınlar hiç içmeyen kadınlara göre Kolorektal Kanser’den ölme oranı % 40 daha fazladır. Sigara içen erkekler de ise hiç sigara içmemiş erkeklere göre hastalıktan ölme riski % 30 daha fazladır.”

Kolon Kanseri risk faktörlerini anlamanız, SİZE bu adımları atarak sağlığınızı geliştirmenizi sağlar. Bu değişikliklerin mutlaka aşırı olması gerekmez ve küçük değişikliklerle bu daha kolay olabilir!

Tarama ve Teşhis:
Tarama, hastalık belirmeden önce sağlık sorunlarının kontrol edilmesini sağlar. Kolorektal Kanser (CRC) tarama testleri, polip ve erken kanser teşhisi için yardımcı olur. Poliplerin bulunması ve alınması Kolorektal Kanseri önleyebilir ve hastalık erken teşhis edildiğinde genellikle, tedavi edilebilirliğini arttırır. Düzenli tarama, Kolorektal Kanseri önlemek veya erken teşhis etmek için elzemdir.

Düzenli Kolorektal Kanser taraması bu hastalığının önlenmesi için en güçlü silahlardan biri olarak kabul edilir. Mevcut tarama seçenekleri olarak, basit bir dışkı testi veya kolon ve rektum (kolonoskopi) görsel muayenesi sayılabilir.
Birçok ülkede, ücretsiz ulusal Kolorektal (Bağırsak) Kanser tarama programları vardır. Doktorunuzla, ne zaman taramaya başlamanız gereğini, ne gibi testler olduğunu, testlerin sıklığı ile faydaları ve riskleri hakkında konuşmalısınız. Size tavsiye edilecek Kolorektal Kanser tarama planı diğer faktörlerin yanı sıra hastalığa yakalanma riskinize bağlı olabilir.
Genel olarak:

* Tüm erkek ve kadınlar Kolorektal (Bağırsak) Kanser taramasına 50-55 yaşlarında başlamalılar.

* Test sonuçlarında Kalıtsal Kolorektal Kanserin nadir biçimlerinden birisine tanı konulmuş insanlarda, kişiselleştirilmiş tarama (gözetim) yapılmalıdır.

* İnsanların kendi ailesinde erken Kolorektal Kanserin güçlü bir geçmişi varsa, İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH) geçirmişse veya yaşanan belirtilerin artan risk olarak kabul edilmesi halinde, 50 yaşından önce taramaya başlamak gerekebilir ama bu durum doktor tarafından yönlendirilmelidir.

* Tarama testi sıklığı Kolorektal Kanserin kişisel riskine ve yapılan testlere bağlıdır.

* Artan Kolorektal Kanser riski – Artan riski bulunan kişilerde tarama planları daha genç yaşlarda farklı prosedürler ile ve daha sıklıkta gerekebilir.

Düzenli Taramanın Hastalığın Erken Tanısındaki Etkisi; Bir Hasta Hikâyesi
Anthony Rossi; 62 yaşında, evli ve iki kızı ile ikisi kız biri erkek 3 torunu vardır.
Son 40 yıldır Malta’da yerel bir Şirketler Grubu’nda ve aynı grup içinde şirketlerin birçoğunda Finans Müdürü, Eğlence & Seyahat Bölümü Müdürü ve şimdi de Gelen Müdürü olarak çeşitli görevlerde çalışmaktadır.
Malta Ulusal Tarama Merkezi’nde çalışan bir arkadaşının Antony’yi zorlaması ve ısrar etmesi sayesinde yapılan fekal immünokimyasal (FIT) denilen bir tarama testi sonucunda ll. evre Kolorektal Kanser teşhisi konuldu.

Erken kanser teşhisi, ona kendi hikâyesi hakkında açıkça konuşma ilhamı verdi ve tarama yapılması konusunda başkalarını teşvik etti.
2015 yılı Nisan ayında ameliyat olduktan ve iyileştikten sonra, Ulusal Tarama Programı Başkanı ve bir uygulama hemşiresinin yardımlarıyla, Anthony Malta’da kâr amacı gütmeyen “Malta Kolorektal Kanseri Bilinçlendirme Grubu” adında bir kuruluş kurmaya karar verdi. – MCRCAG

Bu Organizasyonun vizyonu, Malta Adalarını Kolorektal Kanserden arındırmak ve verilen eğitim, önleme, erken tanı ve tedavi ile herkesin daha uzun yaşamasına öncülük etmektir.

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply