HER2 Reseptörleri ve Testler

0

HER2 reseptörleri ve testler:

Meme hücrelerinde HER2 (insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2) yapan iki türlü gen bulunur. HER2, hücre zarlarında yer alır. HER2 aktif hale geldiğinde, meme kanseri hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına sebep olur. Ancak, kanser hücrelerinin büyümesini durduracak tedaviler gelişmektedir. Doğru tedaviyi almak için HER2 durumunu ortaya koyacak testlerin yapılması çok önemlidir.

Hormon reseptörleri için olduğu kadar, HER2 reseptörlerinin sayısını ortaya koymak için de IHC denilen immünohistokimya testi kullanılır. IHC 3’ün üzerinde skorlanırsa, kanser hücresinde birçok HER2 reseptörü bulunduğu anlamına gelir. Bir diğer test ise ISH (in situ hibridizasyon) testidir ve HER2 gen kopya sayısını ölçer. Eğer HER2 genleri ya da reseptörleri çok ise bu kanser tipine HER2 pozitif denir.

Tedavi seçenekleri:

Ameliyat öncesi veya sonrası önerilen tedaviler;

Bazı kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini DNA’larına zarar vererek yok ederler. Bazı ilaçlar ise yeni hücre yapımı için gereken hücre parçalarına müdahele ederler. Çoğu kemoterapi ilaçları hücreler aktif olarak büyürken etkili olurlar. Büyüme sürecinde, hücreler büyür ve yeni bir hücre oluşturmak için bölünürler. Büyüme sürecine müdahele eden kemoterapi ilaçları büyümekte ve hızlıca bölünmekte olan kanser hücreleri için işe yarar. Diğer kemoterapi ilaçları ise hücreler büyümüş veya uyku seviyesinde işe yarar.

Evre I veya Evre II meme kanseri için kullanılan HER2 inhibitörleri trastuzumab (Herceptin) ve pertuzumab (Perjeta)’dır. Eğer kanser tipi HER2 pozitif ise HER2 inhibitörleri kemoterapi ile birlikte alınır. Bunlar hedefe yönelik tedavi türlerindendir.

Hedefe yönelik tedaviler kanser hücrelerinin büyümesini başlatan moleküllerin hareketini durdurur. Trastuzumab HER2 reseptörlerine yapışarak hücre büyümesinin başlamasını durdurur. Pertuzumab da trastuzumab gibi çalışır ancak reseptörün farklı bir parçasına yapışır. Bu iki ilaç da kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olan immün hücreleri çeker.

Kemoterapi ilaçları, birbirlerinden farklı bir şekilde işlerler, bu yüzden çoğunlukla birden çok ilaç birlikte kullanılır. Kombinasyon tedavisi, iki ya da daha çok kemoterapi ilaçlarının kullanılmasından oluşur. Kemoterapi sikluslar halinde verilir, tedavinin ardından dinlenme dönemi gelir. Bu şekilde verilmesi sayesinde hastanın vücudu dinlenme fırsatı bulur. Kullanılan ilaçlara göre siklusların süresi farklılık gösterir.

Kaynak: http://www.nccn.org/patients/guidelines/cancers.aspx#breast

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply