HER2 pozitif Meme Kanseri – Doktorunuza sorulacak sorular – Tercume Esra Urkmez

0

Untitled

Metastatik meme kanseri, memeden baska bir tarafa sıçramış meme kanseridir. Sıçramış olduğu bölgeye metastaz denir. Meme kanseri genelde kemiğe, akciğere, karaciğere ve beyine metastaz yapar. Burada unutulmaması gereken, baska organa sıçramış olsa da, kanser türü hala meme kanseri kabul edilir ve öyle tedavi edilir.

Kimi kadınlarda metastaz, tedavi sonrasında oluşabilir. Kimisinde ise ilk teşhiste metastaz halindedir.

– Şu anda HER2 pozitif meme kanseri teşhisi almış ve kanser başka bölgelere sıçramış hastalar için bir çok tedavi şekli mevcuttur, bu sayede hastalar teşhis sonrasında bile hayatlarına devam edebilirler.

-HER2 pozitif olup da beyin dışında baska organlara atlamış olan meme kanseri, “hedefe yönelik tedavi” adı altındaki ilaçlarla tedavi edilir. Bunların amacı HER2 yi blok ederek kanseri yavaşlatmak veya durdurmaktır.

– Beyine sıçramış olan HER2 pozitif meme kanseri tedavisinde, ameliyat ve radyoterapi bir başına veya tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir.

– Metastatik meme kanserinin yan etkilerinin tedavisi de, her hastanın tedavisinin bir parçası olmalıdır.

-Klinik denemeler de, kanser tedavisinde herhangi bir zamanda tedavi çeşidi olarak kabul edilmelidir.

Metastatik meme kanserinin tedavi şekilleri, hangi bölgeye sıçramış olması, hastanın genel sağlığı, hormon reseptörlerinin ve tümörde ki HER2 proteininin seviyesine göre değişir. Hormon reseptörleri ve HER2 özel proteinlerdir. Hormon reseptörleri meme hücresinin içinde bulunur, HER2 ise meme hücresinin üstünde. Yüksek hormon reseptörü olan kanserler, hormon reseptörü pozitif adı ile anılır ve östrojen ve progesteron hormonlarını kullanarak büyür ve çoğalır. Meme hücresinde anormal derecede yüksek HER2 geni veya proteini olursa, ona HER2 pozitif denir.

Genelde invazif meme kanserlerinin yüzde 15-20’si HER2 pozitiftir. Bu kanserler diğer meme kanserlerinden daha çok yayılma eğilimi gösterir ve sıçradığı organlardan biri de beyindir. HER2 pozitif meme kanseri hastalarının yarısında beyin metastazı görülür.

HER2 büyümesini blok eden ilaçlara, hedefe yönelik tedavi adı verilir. Bu ilaçlara örnek olarak Trastuzumab (Herceptin), lapatinib (Tykerb), pertuzumab (Perjeta), ado-trastuzumab emtansine (Kadcyla), T-DM1 verilebilir. Bu ilaçların kimisi kemoterapi ile beraber kullanılabilir. Ne yazık ki bu ilaçlar, lapatinib dışında, vücudun başka yerine ulaştıkları gibi beyine ulaşamazlar. Bu yüzden eğer kanser beyine sıçramış ise, ameliyat ve/veya radyoterapi ile tedavi edilir.

Meme kanserini tedavi ederken, kanseri yavaşlatmak, durdurmak veya tamamen yok etmek dışında, özellikle metastatik meme kanseri hastalarında palyatif bakım da önemlidir; hastanın fiziksel, duygusal ve sosyal ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir.

Doktorunuza sorulacak sorular

Metastatik meme kanseri iseniz, doktorunuza sorulması gereken sorular

* Kanser nereye sıçramış?

* Kanserin HER2 türü ne ve o ne demek?

* Kanserin hormon reseptör durumu ne ve o ne demek?

* Hangi tür tedavileri aldım?

* Alabileceğim tedavi çeşitleri nelerdir?

* Her tedavinin faydası ve riskleri nelerdir?

* Benim için uygun klinik tedaviler mevcut mu, nerede ve nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

* Hangi tedavi sizce uygun, neden?

* Her tedavinin amacı ne, kanseri yok etmek mi, benim daha iyi hissetmem mi, yoksa ikisi de mi?

* Kanser geri gelirse veya daha kötüleşirse bir sonra ki yapılacaklar nelerdir?

* Tedavilerin en çok görülen yan etkileri nelerdir?

* Yan etkiler ile nasıl başa çıkılabilinir?

* Beyin Metastazı tedavisi beynimle ilgili hangi fonksiyonları etkiler ?

kaynak:

http://www.cancer.net/research-and-advocacy/asco-care-and-treatment-recommendations-patients/treatment-metastatic-her2-positive-breast-cancer

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply