Metastatik Meme Kanseri Genel Bilgi- Tercüme Esra Urkmez

0

 

metmemeMetastatik meme kanseri, memeden baska bir tarafa sıçramış meme kanseridir. Sıçramış olduğu bölgeye metastaz denir. Meme kanseri genelde kemiğe, akciğere, karaciğere ve beyine metastaz yapar. Burada unutulmaması gereken, baska organa sıçramış olsa da, kanser türü hala meme kanseri kabul edilir ve öyle tedavi edilir.

Kimi kadınlarda metastaz, tedavi sonrasında oluşabilir. Kimisinde ise ilk teşhiste metastaz halindedir.

Meme kanseri tek tip bir hastalık değildir. Hastalık, patolojik özelliklerine göre, hormone reseptör pozitif, HER2 pozitif ya da üçlü negative hastalık grubunda yer alabilir. Bu özellikler, hem hastalığın seyrini belirler hem de doktorları, tedavi seçiminde yönlendirirler.

Metastatik meme kanserinin tedavi şekilleri, hangi bölgeye sıçramış olması, hastanın genel sağlığı, hormon reseptörlerinin ve tümörde ki HER2 proteininin seviyesine göre değişir. Hormon reseptörleri ve HER2 özel proteinlerdir. Hormon reseptörleri meme hücresinin içinde bulunur, HER2 ise meme hücresinin üstünde. Yüksek hormon reseptörü olan kanserler, hormon reseptörü pozitif adı ile anılır ve östrojen ve progesteron hormonlarını kullanarak büyür ve çoğalır. Meme hücresinde anormal derecede yüksek HER2 geni veya proteini olursa, ona HER2 pozitif denir.

Genelde invazif meme kanserlerinin yüzde 15-20’si HER2 pozitiftir. Bu kanserler diğer meme kanserlerinden daha çok yayılma eğilimi gösterir ve sıçradığı organlardan biri de beyindir. HER2 pozitif meme kanseri hastalarının yarısında beyin metastazı görülür.

HER2 büyümesini blok eden ilaçlara, hedefe yönelik tedavi adı verilir. Bu ilaçlara örnek olarak Trastuzumab (Herceptin), lapatinib (Tykerb), pertuzumab (Perjeta), ado-trastuzumab emtansine (Kadcyla), T-DM1 verilebilir. Bu ilaçların kimisi kemoterapi ile beraber kullanılabilir. Ne yazık ki bu ilaçlar, lapatinib dışında, vücudun başka yerine ulaştıkları gibi beyine ulaşamazlar. Bu yüzden eğer kanser beyine sıçramış ise, ameliyat ve/veya radyoterapi ile tedavi edilir.

Meme kanserini tedavi ederken, kanseri yavaşlatmak, durdurmak veya tamamen yok etmek dışında, özellikle metastatik meme kanseri hastalarında palyatif bakım da önemlidir; hastanın fiziksel, duygusal ve sosyal ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir.

Hastalar için bu ne demek?

Birçok hasta için metastatik kanser teşhisi çok stresli ve kabul edilmesi zor bir teşhistir. Unutmamalı ki, metastatik meme kanseri teşhisi konmuş hastalar hayatlarını aylarca hatta yıllarca kaliteli olarak devam ettirebilirler. Son yıllarda geliştirilmiş olan bir çok HER2 hedefe yönelik tedavi, metastatik meme kanseri hastalarının hayatını uzatmasına yardımcı olmuştur.

Her hastanın tedavi süreci farklıdır. Doktorunuza tedavin amacını, bir sonra ki adımları, eğer kanser ilererse bir sonraki adımları sormayı unutmayın. Ayrıca gerek doktorunuz, gerekse diğer sağlık çalışanı ve destek grupları ile hissettiklerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.

kaynak:

http://www.cancer.net/research-and-advocacy/asco-care-and-treatment-recommendations-patients/treatment-metastatic-her2-positive-breast-cancer

 

 

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply