HER2 pozitif Meme Kanseri’nin Tedavisi – Tercume Esra Urkmez

0

Untitled

Doktorların hastalara en iyi tedaviyi verebilmesi için, American Society of Clinical Oncology (ASCO) medikal ekibine kanser tedavisinde, “özel konularda kanıta dayalı tavsiye vermesini istiyor” aşağıdaki tavsiyeler, HER2 pozitif meme kanseri olup, meme dışına yayılmış olan hastalar için ASCO’nun tavsiyeleridir.

Ana mesajlar

– Şu anda HER2 pozitif meme kanseri teşhisi almış ve kanser başka bölgelere sıçramış hastalar için bir çok tedavi şekli mevcuttur, bu sayede hastalar teşhis sonrasında bile hayatlarına devam edebilirler.

-HER2 pozitif olup da beyin dışında baska organlara atlamış olan meme kanseri, “hedefe yönelik tedavi” adı altındaki ilaçlarla tedavi edilir. Bunların amacı HER2 yi blok ederek kanseri yavaşlatmak veya durdurmaktır.

– Beyine sıçramış olan HER2 pozitif meme kanseri tedavisinde, ameliyat ve radyoterapi bir başına veya tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir.

– Metastatik meme kanserinin yan etkilerinin tedavisi de, her hastanın tedavisinin bir parçası olmalıdır.

-Klinik denemeler de, kanser tedavisinde herhangi bir zamanda tedavi çeşidi olarak kabul edilmelidir.

Beyin dışında başka organlara sıçramış kanser için tavsiyeler:

Genel olarak, HER2 pozitif meme kanseri hastalarına HER2 hedefe yönelik tedavi verilmelidir. Verilecek ilaçlar kanser hormonlarının pozitif reseptörlü olup olmadığına göre verilir. Metastaz olmuş hastalık için ilk verilen ilaclara “first line treatment” denir. Eğer kanser ilerler veya geri gelir ise, yeni bir tedaviye “second line treatment” denir.

Aşağıda öngörülen tedaviler, first line, second line ve third line tedavi şekilleridir.

Birinci Basamak Tedavi

* Pertuzumab, trastuzumab, ve taxane(kemoterapi) karışımı tedavi,

* Eğer reseptör pozitif ise, trastuzumab ve lapatinib ile beraber HER2 hedefe yönelik hormon tedavisi. Eğer kanser çok sıçramamış ise, hastanın diğer sağlık problemleri var ise veya kanser çok uzun süreden sonra tekrarladı ise sadece hormon tedavisi de ön görülebilir.

* Hastanın tedavinin yan etkilerini kaldıramaması veya hastalığın çok ilerlemesi durumu dışında kemoterapi en az 4 ila 6 ay verilir. Hormon reseptörü pozitif olan hastalarda, genelde HER2 hedefe yönelik hormonal tedavi, kemoterapi bittikten sonra da devam eder.

*

Ikinci Basamak Tedavi

* Erken evre meme kanserinin ilk trastuzumab tedavi sürecinde kanserin sıçraması durumunda,veya tedavi sonrası ilk 12 ay içinde kanserin geri gelmesi durumunda, second line treatment uygulanır.

* Tavsiye edilen second-line treatment T-DM1 adlı ilaçtır.

 

Uçüncü Basamak tedavi ve ilerisi

* Eğer hasta daha önce T-DM1 tedavisi almadıysa, bu bir third line treatment opsiyonudur.

* Eğer daha önce hasta Pertuzumab almamış ise, bu ilaç genelde trastuzumab ile verilir.

* Daha önce T-DM1 ve pertuzumab almış hastalar için seçenekler; lapatinib ile capecitabine (Xeloda), veya baska cesit HER2 hedefe yönelik kemoterapi tedavisi, ya da uygun ise hormonal tedavidir.

Beyine sıçramış kanser için tavsiyeler;

Eğer HER2 pozitif meme kanserinin beyine sıçradığını gösteren geçmiş veya belirtiler yok ise, rutin beyin MR ı tavsiye edilmez. Baş ağrısı, unutkanlık, güçsüzlük, kol veya bacaklarda uyuşma var ise o zaman MR tavsiye edilir.

Beyine sıçramış HER2 pozitif meme kanseri için, hastanın genel sağlık durumu ve tümörün yeri ve büyüklüğüne göre genelde tavsiye edilen ameliyat ve radyoterapidir.

Ameliyat: Cerrahın, tümör ve çevresindeki dokuları temizlemesidir.

Radyoterapi: Yüksek dozda X raylar ile kanser hücrelerinin yok edilmesidir.

Aşağıda beyin metastazı olan hastalar için genel tedavi özetini bulabilirsiniz.

* Metastazı tek, veya 2-4 arası olup da tedaviyi kaldıracak hastalar önce ameliyat olup, sonra radyoterapi alir.

* Eğer kanser geniş bölgede ise ve hastanın düzelme ihtimali küçük ise, genelde beyin radyasyonu ve palyatif bakım önerilir.

* Radyoterapi sonrası kanseri daha da kötüleşen hastalarda, sonraki tedaviler ilk iki sık ve/veya bütün vücuda HER2 hedefe yönelik tedavidir.

* Metastatik HER2 pozitif meme kanseri hastalarında, eğer beyin dışında sıçrama varsa, tedavilerine devam edilir. Eğer hastalık ilerlerse, HER2 hedefe yönelik tedavi eklenebilir, değiştirilebilir.

Hastalar için bu ne demek?

Birçok hasta için metastatik kanser teşhisi çok stresli ve kabul edilmesi zor bir teşhistir. Unutmamalı ki, metastatik meme kanseri teşhisi konmuş hastalar hayatlarını aylarca hatta yıllarca kaliteli olarak devam ettirebilirler. Son yıllarda geliştirilmiş olan bir çok HER2 hedefe yönelik tedavi, metastatik meme kanseri hastalarının hayatını uzatmasına yardımcı olmuştur.

Her hastanın tedavi süreci farklıdır. Doktorunuza tedavin amacını, bir sonra ki adımları, eğer kanser ilererse bir sonraki adımları sormayı unutmayın. Ayrıca gerek doktorunuz, gerekse diğer sağlık çalışanı ve destek grupları ile hissettiklerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.

kaynak:

http://www.cancer.net/research-and-advocacy/asco-care-and-treatment-recommendations-patients/treatment-metastatic-her2-positive-breast-cancer

 

Esra Urkmez

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply