Solventlerin Meme Kanserine Etkisi

0

Çalışmalar bazı kadınlarda çözücülerin meme kanser riskini artırabildiğini gösterdi.

Şubat ta yayınlanan rapora göre organik çözücülerle çalışan kadınların yani benzen ve diğer kimyasallara çalışan fabrika ve laboratuvar çalışanlarının genel riskin üstünde meme kanser riski olduğunu gösteriyor.
Belirli kimyasallarla meme kanseri arasındaki ilişkiyi gösteren ilk çalışmalardan biri olmasına rağmen riskler sınırlı ve kanser araştırma bülteninde yayınlandı.
Devlet araştırmacıları sadece kimyasallarla temas halinde olan kadınların ilave riski olduğunu buldu.
National institute of evvironmental health sciences dan Christine Ekenga ” ilk doğumlarından önce organik çözücülerle çalışan kadınların extra % 40 riski olduğunu ve klinik laboratuarda çalışan bayanların ise 2 kat riski olduğunu ” söylüyor.
Ekenga ” Çalışmamız kimyasallarla maruz kalma zamanlamasının anlaşılması adına ilk önemli adımıdır . Umarım buluşlarımız çözücü ve diğer kimyasalların meme kanserine neden bilimine ilave merak uyandırır.
Meme kanseri A.B.D. De 200.000 den fazla kadını etkiliyor ve 40.000 den fazlası hayatını kaybediyor.
Her 8 kadından 1 inin meme kanseri nüksediyor fakat kız kardeşi kanser olan kadınlarda bu risk 2 kat fazla oluyor.
Açıkça genetik faktörü de kapsıyor fakat araştırmalar bu riske neyin etkili olduğunu bulmaya çalışıyor.
Her halükarda organik çözücülerin kansere neden olduğu biliniyor ama bayanların bunları ne zaman kullanması , maruz kalması gibi sorulara cevap aranıyor.
Gruba bütünüyle bakıldığında çözücülerle çalışmak meme kanser riskini yükseltmiyor. Fakat erken yaşta bu kimyasallara maruz kalmaları riski büyük oranda arttırıyor.
Ekenga : ”ergenlik ile ilk doğumu arasındaki zamanda kimyasallara maruz kalmanın memeyi savunmasız bırakıyor” diyor.
Bir çok meslekte çözücü maruziyetinin meme kanserine ilave risk oluşturduğunu belirledik diyor ve ekliyor : “bu klinik laboratuar teknisyenlerini, ev temizlik elemanları, temizlikçilerini ve fabrika   Üretim elemanlarını kapsıyor. Fakat ev temizlik elemanları ve fabrika çalışanlarının riskini hesaplamak çok zor.”
“Bütün bayanlar iş yerlerindeki olası kimyasallara ve tehlikelerine aşina olmalı ve kişisel koruma ekipmanlarını kullanıp maruziyetini minimuma indirmeli “diye ekliyor Ekenga.

Çeviri: Elif Tuğba UFAT

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için ....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Leave A Reply